Dawca szpiku kostnego

Jak zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi (ze szpiku kostnego)?

Procedura rejestracji jest prosta, poniżej podamy dwie z kilku dróg, jednak zanim ją rozpoczniesz pamiętaj:

Twoja decyzja musi być w pełni świadoma i przemyślana,  ponieważ podejmujesz ją na wiele lat. Jeśli wycofasz się, gdy znajdzie się Twój „bliźniak genetyczny” może to przesądzić o jego dalszym życiu!

REJESTRACJA ZA POŚREDNICTWEM Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa:

Procedura we wszystkich centrach wygląda bardzo podobnie:

1. zgłoś się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (adresy tutaj) lub Oddziału Rejonowego RCKiK w okolicy (adresy tutaj), zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL,
  2. w rejestracji poinformuj chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku kostnego,
  3. otrzymasz ankiety medyczne, a po ich wypełnieniu udasz się na badanie lekarskie,
  4. następnie pobrana zostanie od Ciebie próbka krwi do analizy,
  5. o weryfikacji i wpisaniu Cię na listę potencjalnych dawców komórek macierzystych, zostaniesz powiadomiony listownie. Wyniki badań wraz z danymi dawców umieszczane są w polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a następnie udostępniane całemu światu poprzez zgłoszenie do światowego rejestru Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW). Po podjęciu decyzji o przeszczepie, ośrodek w którym przebywa pacjent przeszukuje całą bazę dawców na świecie – obecnie jest to ponad 20 milionów dawców.

REJESTRACJA ZA POŚREDNICTWEM FUNDACJI DKMS:

1. wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji DKMS tutaj,
  2. do ok 2-3 tyg. na podany przez Ciebie adres zostanie wysłany pakiet rejestracyjny (ankieta medyczna, deklaracja oraz pałeczka do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka),
  3. procedura rejestracji trwa około 2-3 miesiące od momentu odesłania pakietu rejestracyjnego,
  4. dawca otrzymuje powiadomienia o rejestracji wraz z Kartą Dawcy,
  5. Rejestracja w bazie jest bezpłatna.

W obydwu przypadkach zakończenie procesu rejestracji i wpisanie do bazy dawców nie oznacza, że wkrótce nastąpi pobranie od Ciebie szpiku kostnego, gdyż prawdopodobieństwo odnalezienia dawcy w pełni zgodnego z biorcą to szansa ponad 1:20 000, a czasem nawet 1:1 000 000.

Jeśli macie jakiekolwiek związane z tym pytania, piszcie śmiało na hopr.krew@zhr.pl